ESA - Edukacyjna Sieć Antysmogowa

LOGO ESA

Aktualne pomiary smogu w Stanicy:

https://esa.nask.pl/szkola/id/2220

 


 

Plakat ESA

ESA w szkole Twojego dziecka

 

ESA SPOT – tak chcę żyć


 

LOGO ESA
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym pod linkiem: 
 

 

Plakat ESA

Zajęcia edukacyjne  w klasach IIIa, Va i VI na temat efektu cieplarnianego, jego konsekwencji oraz  wzajemnych relacji między działalnością człowieka a nasilającym się efektem cieplarnianym


Realizacja e-lekcji na temat zmieniajacego się klimatu  w klasie VI i III b.


 

PLAKATY DZIECI

Realizacja e-lekcji w klasach III, IV a, VI i VII


 

Realizacja e - lekcji „Wygrajmy ze smogiem” i „Smog City” w klasie V

 


 

Realizacja e- lekcji „Pogromca Smogu” w klasie II b


 

30 marca 2023 r. Laura Marszałek, Emilia Sokołowska oraz Xavier Barton uczestniczyli  w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej – Konkursie Wiedzy o Powietrzu i Zmianach Klimatu. Celem tej olimpiady jest popularyzacja wśród uczestników Olimpiady wiedzy o powietrzu, jego zanieczyszczeniach i zmianach klimatu, aktywizacja do podejmowania działań na rzecz czystego powietrza, wzbudzenie zainteresowania uczniów tematyką ekologiczną i motywacji do stałego pogłębiania wiedzy i działania na rzecz czystego powietrza oraz rozpowszechnianie bezpiecznego korzystania z narzędzi cyfrowych w edukacji. Naszym reprezentantom gratulujemy osiągniętych wyników.


 

PLAKAT ESA

E - lekcje „Wygrajmy ze smogiem” w klasie IV b i  „SMOG Lab. Zmierz się ze smogiem” w klasie VII


 

Logo ESA

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W KLASIE IIa

Uczniowie klasy IIa uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Co wisi w powietrzu?”. Dowiedzieli się z czego składa się powietrze oraz jak się chronić przed smogiem. Poznali również przyczyny powstawania zanieczyszczeń powietrza, jak mierzyć zanieczyszczenie powietrza oraz ekologiczne sposoby ogrzewania domów. Zajęcia zakończyły się wspólnym rozwiązaniem testu, który został zaliczony na 100 %. BRAWO! Natomiast na kolejnych zajęciach uwalniali się od niebezpiecznych pyłów i związków chemicznych zawartych w smogu, omijali złe smogowe potwory i sadzili drzewa w interaktywnej grze „Pogromca Smogu”.

 


 

Plakat Esa

Uczniowie klasy VI i VII zrealizowali kolejną e-lekcję Edukacyjnej Sieci Antysmogowej „Wygrajmy ze smogiem”.


 

Plakat Esa

Co zrobić, by pokryte smogiem miasteczko stało się czyste i przyjazne mieszkańcom? Odpowiedź na to pytanie uczniowie klas 4 a i 4 b szukali, rozwiązując interaktywne zadania z e-lekcji pt. „Smog City”. Razem z bohaterami Smog City Olgą i Leonem wymieniali kopcące piece w miasteczku i budowali nowe ścieżki rowerowe. Sprawdzili dokładnie, czego nie wolno wrzucać do pieca i jakie są skutki palenia śmieci. Dowiedzieli  się również, jak smog wpływa na zdrowie i jak się przed nim chronić. Brudne Smog City dzięki ich staraniom zmieniło się w ekologiczne i przyjazne mieszkańcom Eko City!

 


 

PLAKAT ESA

„Co wisi w powietrzu?”

Uczniowie klasy IIB uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Co wisi w powietrzu?”. Dowiedzieli się z czego składa się powietrze oraz jak się chronić przed smogiem. Poznali również przyczyny powstawania zanieczyszczeń powietrza, jak mierzyć zanieczyszczenie powietrza oraz ekologiczne sposoby ogrzewania domów. Zajęcia zakończyły się wspólnym rozwiązaniem testu, który został zaliczony na 86%. BRAWO!

 


 

PLAKAT ESA

„Coś wisi w powietrzu”

Uczniowie klasy VI również uczestniczyli w e-lekcji, podczas której poznali przyczyny powstawania zanieczyszczeń powietrza, jak mierzyć zanieczyszczenie powietrza oraz ekologiczne sposoby ogrzewania domów.  Lekcja zakończyła się testem sprawdzającym poziom zdobytej wiedzy - zaliczonym na 100% - brawo!

 

 

 


 

PLAKAT ESA

„Coś wisi w powietrzu”

Uczniowie klasy IVa uczestniczyli w e-lekcji, która w formie zabawy zapoznała ich z problemem zanieczyszczenia powietrza i jego przyczynami. Lekcja zakończyła się testem sprawdzającym poziom zdobytej wiedzy - zaliczonym na 100% - brawo!


 

PLAKAT ESA

Uczniowie klasy VII uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych   „Wstrzymaj oddech. SMOG-talk!” Na zajęciach poruszone zostały następujące zagadnienia:

  • przyczyny zanieczyszczenia powietrza,
  • wpływ niskiej emisji na powstawanie zanieczyszczenia powietrza,
  • analiza danych pomiarowych zamieszczonych na stronie ESA,
  • sposoby ogrzewania domów i rodzaje paliw stałych,
  • wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie,
  • sposoby ograniczania zanieczyszczeń powietrza i poprawy jakości powietrza,
  • ochrona przed smogiem.

Na zakończenie uczniowie wspólnymi siłami rozwiązali test podsumowujący.


 

ESA

Uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Co wisi w powietrzu?”. Dowiedzieli się jak się przekonać, że powietrze jest, skoro go nie widać, z czego składa się powietrze oraz jak się chronić przed smogiem. Poznali również przyczyny powstawania zanieczyszczeń powietrza, jak mierzyć zanieczyszczenie powietrza oraz ekologiczne sposoby ogrzewania domów. Zajęcia zakończyły się wspólnym rozwiązaniem testu, który został zaliczony na 100%.

 

 


 

ESA

Już od kilkunastu lat 14 listopada świętujemy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Akurat w chłodny jesienny dzień, kiedy palimy w piecach i wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w wielu miejscach kraju są mocno alarmujące… To tylko pozorny paradoks, bo nadchodzące święto to właśnie doskonała okazja, by przemyśleć, co jeszcze teraz, dziś, każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza. Z tej właśnie okazji uczniowie klasy III i IV b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Co wiemy o smogu?”, w których wykorzystano zestaw materiałów Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.


 

PLAKAT EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA

SMOG – podstawowa wiedza

https://esa.nask.pl/podstawowa-wiedza


 

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o projekcie ESA

https://youtu.be/0SOXeOOouJg


 

Nasza szkoła dołączyła do projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa. ESA to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. W ramach realizacji tego programu na budynku szkoły, obok głównego wejścia został zainstalowany miernik jakości powietrza, który stale monitoruje poziom jego zanieczyszczenia. Wyniki pomiarów są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu miernika i na stronie www.esa.nask.pl. W ramach projektu ESA w naszej szkole podejmowane będą również liczne działania edukacyjne. W trakcie zajęć edukacyjnych uczniowie uzyskają  informacje na temat smogu i jego konsekwencji zdrowotnych, a także wskazówki, co każdy z nas może zrobić, aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

Link do strony internetowej projektu:

https://esa.nask.pl/o-projekcie

Koordynatorzy ESA w szkole – Katarzyna Lewoń, Agnieszka Zawadzka